MUZYCZNA JESIEŃ W PUSZCZY ZIELONCE

MUZYCZNA JESIEŃ W PUSZCZY ZIELONCE

MUZYCZNA JESIEŃ W PUSZCZY ZIELONCE

Brak komentarzy do MUZYCZNA JESIEŃ W PUSZCZY ZIELONCE

Zapraszamy Państwa na Muzyczną Jesień w Puszczy Zielonce. To koncerty, które odbędą się w świątyniach na terenie gmin członkowskich ZMPZ.

Cykl zainauguruje recital pt. „Powitania pożegnania” w wykonaniu Andrzeja Lajborka,w niedzielę 27 września który odbędzie się  o godz. 12:00., w kościele pw. św. Mikołaja
w Wierzenicy.  Podczas koncertu artysta zaprezentuje współczesne rosyjskie piosenki literackie min.: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Aleksandra Dolskiego, Jurija Kukina i Żanny Biczewskiej. Andrzej Lajborek to aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, estradowy i radiowy, od lat związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Okazjonalnie reżyser oraz nauczyciel akademicki. Zagrał około stu ról teatralnych. Jest autorem dwóch sztuk, a także kilkudziesięciu scenariuszy teatralnych i estradowych. Realizuje swoje własne recitale piosenkarskie autorów rosyjskich, amerykańskich i francuskich, które śpiewa we własnych tłumaczeniach. Autor blisko dwustu piosenek. Laureat nagrody „Biały bez” dla najpopularniejszego poznańskiego aktora. W 2017 roku otrzymał srebrny medal Gloria Artis.

Tydzień później, 2 października – okazja do muzycznego świętowania będzie podwójna.
W październiku obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Muzyki i w związku z tym,
w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Owińskach o godzinie 19:30 odbędzie się recital Tomasza Stockingera pt.: ,,Już nie zapomnisz mnie”.
Będzie to wspomnienie dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Wieczór spędzimy w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego. Tytuł koncertu pochodzi od piosenki „Już nie zapomnisz mnie”, która stanowiła główny motyw muzyczny polskiej komedii „Zapomniana melodia” z 1938 roku. Można powiedzieć, że recital będzie wiązanką piosenek polskiego kina przedwojennego, w rytmie walca i tanga, przy akompaniamencie pianisty Stefana Gąsieńca.
Koncert poświęcony jest twórcom takim jak Henryk Wars , czy Jerzy Jurandot, a jako że wykonawcą jest aktor, oddaje także przez swój recital hołd gwiazdom kina przedwojennego i przypomina Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera i innych. Ten program to elegancja i szyk minionych lat, wciąż tak żywo wspominanych.

W piątek, 9 października w drewnianym kościele p.w św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie o godz. 19:00 wysłuchamy koncertu Grzegorza Wilka pt: ,,Tam się wiedzie miłość”. Koncert będzie muzyczno – wokalną aranżacją poetyckich tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Koncert nie nosi  znamion ciężkiej i martyrologicznej poezji.
Jego założeniem jest zachęcenie do czytania. Artysta wybrał teksty różnorodne, często mniej znane, ale ukazując Baczyńskiego nie tylko jako żołnierza, ale jako normalnego, wrażliwego i kochającego chłopaka, któremu (jak wielu innym) wojna zabrała młodość, perspektywy i życie. Dzięki takiemu spojrzeniu, stworzono coś bardzo nietypowego i nietuzinkowego.
Autorstwo K.K. Baczyńskiego gwarantuje najwyższy poziom literacki wydarzenia. To samo dotyczy muzyki i wykonania. Koncert będzie bardzo utylitarny społecznie, bo prócz walorów artystycznych na najwyższym poziomie wykonawczym, posiada wiele walorów edukacyjnych.

Na zakończenie cyklu zapraszamy do Skoków. W sobotę 24 października o godz. 19:00 w kościele p. w. św. Mikołaja Biskupa
w Skokach wybrzmi muzyka klasyczna mistrzów dawnych i współczesnych w wykonaniu niezależnych artystów tj.: Kacper Dworniczak – gitara, Joanna Kortylewicz – sopran, Piotr Maćkowiak – obój i Jacek Pupka – organy.
O artystach:
Joanna Kortylewicz –  solistka Chóru Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Wykształcenie muzyczne zdobyła w Państwowej Szkole Muzycznej w klasie wiolonczeli.
Przygodę ze śpiewem rozpoczęła w najstarszym poznańskim chórze przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Wildzie, a edukację wokalną prowadziła pod okiem m.in. takich artystów jak  Wiesława Wiza, Elżbieta Macierewicz, Jacek Pazoła i Joanna Kozłowska. Współpracuje z zespołami kameralnymi: Opera Art, Zmartwychwstanie, Poznań Brass wykonując muzykę sakralną i operową.

Jacek Pupka – Organista Archikatedry pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu. Ukończył studia w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Elżbiety Karolak i dr Jarosława Tarnawskiego. Obecnie studiuje na Universitat der Kunste w Berlinie w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena. Jest także pedagogiem w Katedralnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej oraz w Archidiecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej. Na stałe współpracuje z Filharmonią Poznańską oraz Poznańskim Chórem Katedralnym jako akompaniator. Koncertował jako solista i kameralista w Polsce oraz licznych krajach Europy. W swoim dorobku posiada nagrania płytowe. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem życia muzycznego wokół poznańskiej katedry.

 Piotr Maćkowiak – Od 1988 roku  solista-oboista Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.  Z wyróżnieniem ukończył poznańską Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie oboju prof. Mieczysława Koczorowskiego.  Swoje umiejętności doskonalił także w klasie solistów u prof. Ingo Goritzky’ego w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (1984-86). W 1983 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki dla młodych twórców, a w 1986 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów we Włoszakowicach. Muzyk koncertuje jako solista i kameralista w kraju i zagranicą, a także współpracuje z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.  W dorobku artystycznym ma nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płyty solowe. W 2007 roku został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kacper Dworniczak – Utalentowany gitarzysta młodego pokolenia. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Od roku akademickiego 2020/2021 student Kunst Universitat Graz w Austrii, w klasie gitary dwóch znakomitych Profesorów: Paolo Pegoraro i Łukasza Kuropaczewskiego.  To laureat ponad 40 konkursów ogólnopolskich, jaki i międzynarodowych oraz uczestnik festiwali: Niemcy, Słowacja, Czechy, Austria, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Rosja, Francja, Stany Zjednoczone. W 2018 roku Kacper został nominowany do programu „Młody Muzyk Roku” – organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizję Polską SA. Został jednym z pięciu finalistów. Podczas finałowego koncertu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia, wspólnie z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy, wykonał „Concierto de Aranjuez” Joaquina Rodrigo. W marcu 2019 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall. W sierpniu 2020 roku zostaje laureatem I nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Brnie, zapewniając sobie tym samym udział w finale Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Tokio 2021.

 

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Organizatorami wydarzeń są: Związek Międzygminny ,,Puszcza Zielonka” oraz gminy członkowskie ZMPZ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author:

Leave a Reply

Back to Top

%d bloggers like this: