Przez malownicze tereny Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka” przebiega szlak kajakowy wytyczony rynną jezior polodowcowych leżących na terenie Gminy Pobiedziska. Szlak ma długość około 11,3 km. Rozpoczyna się w Pobiedziskach na jeziorze Biezdruchowo i biegnie przez odcinek rzeki Głównej, rynną jezior – Jerzyńskie, Wronczyńskie Małe i Duże – kończy się na jeziorze Stęszewsko-Kołatowskim w Tucznie. Na trasie zlokalizowane zostały przenoski kajakowe ułatwiające korzystającym transport kajaków. Turyści mogą także korzystać z dwóch bezpłatnych pól biwakowych: Złotniczki oraz Wronczynek. Oprócz podziwiania walorów przyrodniczych Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, na kajakarzy czekają też inne atrakcje – warto zatrzymać się w miejscowościach położonych w sąsiedztwie szlaku. We wsi Wronczyn zobaczyć można: drewnianą dzwonnicę z XIX w. znajdującą się przy kościele parafialnym, dwór murowany z I połowy XIX w., murowaną gorzelnię pofolwarczną z 2 połowy XIX w. W odległości 3 km od Wronczyna znajduje się wieś Krześlice, w której podziwiać można murowany pałac z połowy XIX w. Podczas kajakowej wędrówki warto rozglądać się za mieszkańcami szlaku. Można tu zobaczyć liczne gatunki ptaków oraz oglądać ślady działalności bobrów.

Plaże

Na Szlaku Kajakowym „Puszcza Zielonka” z bezpiecznej kąpieli skorzystać można na dwóch profesjonalnie przygotowanych plażach:

  • Plaża w Pobiedziskach nad Jeziorem Biezdruchowskim czynna w sezonie letnim
    Nadzór – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach,
    tel. 61 8153 603, e-mail: osir@osir.pobiedziska.pl, www.osir.pobiedziska.pl
  • Eko-Plaża w Stęszewku nad Jeziorem Stęszewsko-Kołatkowskim
    Czynna sezonowo. Wstęp płatny. Więcej informacji na www.eko-plaza.pl

W sąsiedztwie szlaku działa kilka wypożyczalni sprzętu wodnego oraz gospodarstwa agroturystyczne i punkty gastronomiczne.

Projekt ”Szlak kajakowy „Puszcza Zielonka” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013