Złoty Tron

Było to w czasach bardzo dawnych, gdy cesarz Otton podarował księciu polskiemu Bolesławowi Chrobremu złoty tron. Wiele lat później Polanie postanowili ukryć cenny dar przed wojskami czeskimi pod dowództwem księcia Brzetysława. Postanowiono, że kryjówka znajdować się będzie nad rzeką Główną. Nad rzekę wyruszyła wyprawa ze złotym tronem. Młodzi wojowie złożyli przysięgę, że na zawsze dochowają tajemnicy.

Płynęli łodzią z Jeziora Lednickiego, rzeką Główną, aż do wyznaczonego miejsca. Z daleka słychać było rozmowy, rżenie koni, szczęk broni, dlatego dowódca wojów postanowił pojechać jeszcze dalej. Korzystając z łodzi miejscowych rybaków popłynęli rzeką Cybiną, przez Jezioro Uzarzewskie, aż do Jeziora Swarzędzkiego. Do dnia dzisiejszego jest na nim mała wyspa.

Niezwykły dar cesarza Ottona został starannie ukryty. Na zawsze jednak pozostanie tajemnicą, czy znajduje się na wyspie, czy został zatopiony w jej pobliżu razem z łodzią! Wojowie prawdopodobnie zostawili jakieś znaki wskazujące kryjówkę. Niestety wszyscy zginęli na wojnie, zabierając wielką tajemnicę do grobu!

Złoty tron czeka od wieków na swojego odkrywcę! Może nim zostać każdy, kto przybywa nad Jezioro Swarzędzkie.