X Rajd Cysterski – fotorelacja
2016-09-21Kolejne Europejskie Dni Ptaków na Stawach Kiszkowskich już za nami!
2016-10-04Miniona sobota 24 września była prawdziwym muzycznym świętem zarówno w Kicinie,
jak i w Wierzenicy. Wrześniowa edycja Nocy Kościołów na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka uświetniła obchody 700 – lecia Kicina i poprzedziła otwarcie nowego szlaku – Drogi Tajemnic Różańcowych łączącego kościoły w Kicinie i Wierzenicy. To kulturalne wydarzenie przygotowały: Związek Międzygminny ,,Puszcza Zielonka”, Gmina Czerwonak, GOK ,,Sokół” oraz Gmina Swarzędz wespół z obiema parafiami.
Podczas Nocy odbyły się dwa koncerty – pierwszy, plenerowy w Kicinie, drugi
w Wierzenicy.
W Kicinie, zagrał zespół Maleo Reegae Rockers z Dariuszem Malejonkiem na czele. Pulsujące reggae i potężne dawki pozytywnej energii popłynęły ze sceny, wprawiając licznie zgromadzoną publiczność w rytmiczne kołysanie. Energetycznej muzyce towarzyszyły teksty o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważnie. Kiciński koncert sprawił ogromną radość słuchaczom, co widać było na rozradowanych twarzach.
W późniejszych godzinach wieczornych, tym razem we wnętrzach kościoła w Wierzenicy, najstarszego kościoła na szlaku, odbył się koncert Krzysztofa Antkowiaka, znanego muzyka, kompozytora i autora tekstów. Zupełnie odmienny klimat koncertu wprawił słuchaczy w nostalgiczny nastrój. Nastąpił czas refleksji i wyciszenia po energetycznych emocjach pierwszego koncertu. Każdy z prezentowanych przez artystę utworów był muzyczną opowieścią o ludziach, ich wrażliwości i losach…
Wrześniowa edycja Nocy Kościołów to dwie zupełnie odmienne wyprawy w muzyczne krainy a publiczność, która tego wieczoru uczestniczyła w obydwu koncertach, doświadczyć mogła wielu emocji i uniesień.
Koncerty to jednak nie wszystko, co działo się w kościołach w Kicinie i Wierzenicy. Wszyscy licznie tego dnia przybyli turyści mogli poznać dzieje obu świątyń, najciekawsze znajdujące się w nich dzieła sztuki, wybitne osobowości związane z nimi. A wszystko to pod opieką regionalisty – Włodzimierza Buczyńskiego, który oprowadzał zwiedzających po obydwu świątyniach. W Wierzenicy po koncercie jego uczestnicy, w towarzystwie proboszcza ks. Przemysława Kompfa zwiedzili także kryptę rodu Cieszkowskich.
Piękna pogoda, interesująca architektura i historia drewnianych świątyń, znani artyści i ich świetne koncerty – to wszystko razem sprawiło, że wrześniowa Noc Kościołów na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka była imprezą niezmiernie udaną, o czym świadczy licznie zgromadzona, zadowolona publiczność.
Więcej zdjęć autorstwa Jarosława Murka tutaj