NOC KOŚCIOŁÓW W KOLĘDOWYM NASTROJU 18 GRUDNIA 2016
2016-12-01WIOSENNE ROZPOCZĘCIE SEZONU TURYSTYCZNEGO W PUSZCZY ZIELONCE 19 marca 2017
2017-02-152 koncerty kolęd odbyły się w świątyniach leżących na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka w niedzielę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia. W gminach: Kiszkowo oraz Murowana Goślina.
Pierwszy z nich był koncertem w wykonaniu chóru z parafii M.B. Różańcowej Poznań – Zieliniec, pod dyr. Doroty Czerwińskiej i odbył się w Sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej. Kościół ten – leżący w otulinie Puszczy Zielonka , jest miejscem wielowiekowego kultu maryjnego, jest ważny jest pod względem turystycznym, a na jego miejscu stały poprzednio co najmniej 3 drewniane świątynie.
Wszystkich przybyłych powitał Wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski oraz ks. Proboszcz Andrzej Kaczmarek, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Dąbrówce Kościelnej.
O tym skąd się wzięła kolęda oraz ciekawe historie niektórych kolęd i pastorałek, opowiedziała pani dyrygent Dorota Czerwińska. Dowiedzieliśmy się, że „kolęda” wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”. Już w czasach rzymskich bardzo hucznie obchodzono początki miesiąca, ale szczególnie znane były „calendae” styczniowe. Wtedy składano sobie życzenia, wręczano prezenty. Z chwilą, gdy w maleńkim Betlejem urodził się Pan Jezus zaczęło wprowadzać zwyczaj rzymskich „calendae” do kościoła rzymsko-katolickiego. Śpiewano kolędy w okresie Bożego Narodzenia. W tradycji polskiej,
od Wigilii Bożego Narodzenia, aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej.
Okazało się, że Chór od niedawna nazywa się Spontaneo, a nazwa ta wzięła się od spontaniczności jego członków. I słusznie. Poprzez swój kolędowy przekaz potrafili zarazić radością wszystkich przybyłych.
Drugi koncert miał miejsce w drewnianym kościółku w Długiej Goślinie pw. Św. Marii Magdaleny.
Wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii ks. Jan Kwiatkowski i przedstawicielka Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”- Izabela Paprzycka.
Tutaj kolędowaliśmy wraz z Kwartetem Smyczkowym ANOVA i Basią Włodarską – Fabisiak.
Połączenie skrzypiec, altówki i wiolonczeli z pięknym wokalem wypełniło wnętrze niedużej świątyni,
a muzyka rozgrzała zarówno atmosferę, jak i dość niską temperaturę powietrza.
Ciekawe aranżacje muzyczne autorstwa Macieja Afanasjewa sprawiły, że powszechnie znane kolędy zaistniały ,,na nowo”.
Dało się usłyszeć różne klimaty muzyczne. Trochę jazzu, trochę soulu, a nawet rytmów południowych…
Zespół zachęcał widownię do włączenia się i wspólne śpiewanie, co sprawiło, że koncertowa atmosfera była ciepła i rodzinna.
Na zakończenie koncertów w obu świątyniach artyści otrzymali od Władz Gmin oraz proboszczy drobne upominki, mające przypominać muzykom o tej wizycie w gminach należących do Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka i na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.
Zdecydowanie grudniowe koncerty zorganizowane w ramach NOCY KOŚCIOŁÓW koncerty były wyjątkowe. Inne niż te, który odbyły się do tej pory.
Organizatorzy: Związek Międzygminny ,,Puszcza Zielonka”, gminy Kiszkowo i Długa Goślina oraz parafie w Dąbrówce Kościelnej i Długiej Goślinie dziękują za kolędowo spędzony, wspólny wieczór.