Parafia erygowana przed 1441 r. Kościół zbudowany w 1754 r. z fundacji Ludwika Dorpowskiego, właściciela wsi, na miejscu poprzedniego, zniszczonego przez pożar. Obiekt niekonsekrowany.
Kościół usytuowany w centrum wsi. Obok niego dzwonnica z 1754 r. typu krosnowego nakryta dwuspadowym daszkiem, a na przykościelnym cmentarzu – murowany grobowiec Brzeskich, właścicieli wsi w XIX w.
Jest to budowla konstrukcji zrębowej, oszalowana, orientowana. Nawa zbudowana na rzucie prostokąta z zamkniętym trójbocznie prezbiterium, zakrystią od północy i niewielką kwadratową kruchtą od południa. Od frontu do nawy przylega wieża, konstrukcji słupowo-ryglowej, zwieńczona dachem namiotowym. Wewnątrz płaski strop wspólny dla nawy i prezbiterium.
Po zachodniej stronie świątyni znajduje się empora ozdobiona namalowanymi instrumentami muzycznymi. Pomiędzy nawą i prezbiterium belka tęczowa, a na niej gotycki krucyfiks z 1 poł. XV w. (z wcześniejszego kościoła, uposażonego przez Dersława Jabłkowskiego), napis: „Miłość bez granic” oraz daty 1754 i 1966, upamiętniające budowę kościoła i remont przeprowadzony na tysiąclecie chrztu Polski. Wnętrze kościoła wypełnia polichromia powstała w l. 60. XX w., utrzymana w seledynowo-szarych barwach z ornamentem roślinnym. W prezbiterium barokowy ołtarz główny z końca XVIII w. z obrazem patrona parafii, św. Michała Archanioła, walczącego z ziejącym ogniem diabłem. Obraz otaczają rzeźbione skłębione obłoki, unoszące 8 rzeźb archaniołów i aniołów, najniżej umieszczono postać Anioła Stróża prowadzącego za rękę małe dziecko. Ołtarze boczne rokokowe z k. XVIII w. – lewy Maryi Panny Niepokalanej, prawy św. Antoniego.
Kościół w Jabłkowie znajduje się na terenie Gminy Skoki.