Pierwsze wzmianki o kościele w Uzarzewie pochodzą z XIV w., ale istnieć on mógł już w XII, XIII w. Stary został rozebrany w 1749 r., a na jego miejscu Felicjan Niepruszewski postawił nową świątynię o konstrukcji szkieletowej. W 1869 r. z fundacji Antoniny Lipskiej do kościoła dostawiono wieżę drewnianą, a w 1900 r. rodzina Żychlińskich sfinansowała budowę murowanej zakrystii i neobarokowej kaplicy grobowej.
Kościół orientowany, jednonawowy, halowy, o konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglano-glinianym. Stoi na niewielkim wzniesieniu w dolinie rzeczki Cybiny otoczony przez niewielki cmentarz z zabytkowymi grobowcami. Na jednym z nich znajduje się rzeźba nagrobna „Pielgrzym” (kopia XIX-wiecznego dzieła dłuta Władysława Marcinkowskiego).
Uwagę przykuwa namalowany na ścianach prezbiterium imponujących rozmiarów szkarłatny baldachim, stanowiący oprawę dawnego ołtarza głównego. Jest on przecięty stropem, co świadczy o tym, że kościół był niegdyś wyższy. To iluzjonistyczne, XVIII-wieczne malowidło, odkryto podczas ostatnich prac konserwatorskich (1996–2004). Nad wejściem do zakrystii znajduje się imitacja okna. Z barokowego wyposażenia kościoła zachowały się też m.in. dwa krucyfiksy, chrzcielnica, dwa ołtarze boczne, rzeźby Matki Boskiej i św. Teresy z Avila. Z XVII w. pochodzi (przechowywany poza kościołem) obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, z uwiecznioną na nim klęczącą postacią fundatorki, Anny Młynarki. W ołtarzach bocznych XIX i XX-wieczne obrazy św. Teresy, Serca Pana Jezusa oraz św. Stanisława Kostki. W kaplicy Żychlińskich ołtarz neorenesansowy. Pod kościołem znajduje się krypta grobowa z poł. XVIII w. Obok świątyni stoi późno-klasycystyczna plebania z poł. XIX w.
Kościół w Uzarzewie znajduje się na terenie gminy Swarzędz.