Kolejne Europejskie Dni Ptaków na Stawach Kiszkowskich już za nami!

Kolejne Europejskie Dni Ptaków na Stawach Kiszkowskich już za nami!

Kolejne Europejskie Dni Ptaków na Stawach Kiszkowskich już za nami!

Brak komentarzy do Kolejne Europejskie Dni Ptaków na Stawach Kiszkowskich już za nami!

Po raz kolejny miłośnicy ptaków spotkali się w pierwszą niedzielę października aby wspólnie obserwować ptaki. Pogoda dopisała a razem z nią frekwencja obserwatorów, których było blisko 80. Cieszy fakt, że w tym roku dominowali najmłodsi, ale przekuj wiekowy był od niespełna rocznych maluchów, aż uczestników w słusznym wieku emerytalnym.

Wycieczkę tradycyjnie rozpoczęliśmy w Brudzewku, gdzie pokrótce omówiliśmy sobie co to są Europejskie Dni Ptaków, i krótko scharakteryzowaliśmy miejsce naszej wycieczki czyli Stawy Kiszkowskie. Dla „stałych bywalców” naszych spotkań było to odświeżenie informacji a dla osób po raz pierwszy biorących udział w naszej akcji był to zastrzyk informacji o tej akcji.

Na stawy wyruszyliśmy „uzbrojeni” w lornetki, które miało spore grono obserwatorów oraz 4 profesjonalne lunety obserwacyjne o dużym przybliżeniu.

W takcie spaceru zaobserwowaliśmy ponad 20 gatunków ptaków. Najwięcej było czajek, które swoja liczbą robiły chyba największe wrażenie na „prasiarzach”. Co chwilę podrywało się stado i przelatywało z mielizny na mielizną. Wśród nich były również siewki złote, biegusy zmienne oraz brodźce śniade. Mogliśmy zobaczyć też kilka gatunków kaczek, tj. krzyżówki, cyranki, cyraneczki, świstuny, rożeńce i krakwy. Nie zabrakło również gęsi, które zlatywały się z porannych żerowisk na stawy. Dominowała gęgawa, ale były też już gęsi zbożowe i jedna biało czelna.

Na chwilę zatrzymaliśmy się przy nowo wybudowanej platformie widokowej służącej specjalnie do obserwacji ptaków. Znajduje się ona w Brudzewku, tuż przy stawach. Powstałą dzięki inicjatywie ochronnej, w którą zaangażowało się Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra. Wieża ta „kanalizuje” ruch tur tyczny na stawach i pozwala obserwować ptaki z dalszej odległości nie powodując ich niepokojenia.

W trakcie obserwacji można było porozmawiać na najróżniejsze tematy ornitologiczne i nie tylko. Padały pytani o funkcjonowanie obszarów Natura 2000, czy o ptaki w budynkach i ich ochronę.

Na koniec tradycyjnie umówiliśmy się już na kolejna wycieczkę, która odbędzie się w maju przyszłego roku a jej tematem będą ptaki o aktywności nocnej.

Tekst i foto

Bartosz Krąkowski

About the author:

Leave a Reply

Back to Top

%d bloggers like this: