Kolędowanie na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Kolędowanie na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Kolędowanie na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

Brak komentarzy do Kolędowanie na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

2 koncerty kolęd odbyły się w świątyniach leżących na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka w niedzielę poprzedzającą Wigilię Bożego Narodzenia. W gminach: Kiszkowo oraz Murowana Goślina.

Pierwszy z nich był koncertem w wykonaniu chóru z parafii M.B. Różańcowej Poznań – Zieliniec, pod dyr. Doroty Czerwińskiej i odbył się w Sanktuarium w Dąbrówce Kościelnej. Kościół ten – leżący w otulinie Puszczy Zielonka , jest miejscem wielowiekowego kultu maryjnego, jest ważny jest pod względem turystycznym, a na jego miejscu stały poprzednio co najmniej 3 drewniane świątynie.

Wszystkich przybyłych powitał Wójt Gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski oraz ks. Proboszcz Andrzej Kaczmarek, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Dąbrówce Kościelnej.

O tym skąd się wzięła kolęda oraz ciekawe historie niektórych kolęd i pastorałek, opowiedziała pani dyrygent Dorota Czerwińska. Dowiedzieliśmy się, że „kolęda” wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”. Już w czasach rzymskich bardzo hucznie obchodzono początki miesiąca, ale szczególnie znane były „calendae” styczniowe. Wtedy składano sobie życzenia, wręczano prezenty. Z chwilą, gdy w maleńkim Betlejem urodził się Pan Jezus zaczęło wprowadzać zwyczaj rzymskich „calendae” do kościoła rzymsko-katolickiego. Śpiewano kolędy w okresie Bożego Narodzenia. W tradycji polskiej,
od Wigilii Bożego Narodzenia, aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej.
Okazało się, że Chór od niedawna nazywa się Spontaneo, a nazwa ta wzięła się od spontaniczności jego członków. I słusznie. Poprzez swój kolędowy przekaz potrafili zarazić radością wszystkich przybyłych.

Drugi koncert miał miejsce w drewnianym kościółku w Długiej Goślinie pw. Św. Marii Magdaleny.
Wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii ks. Jan Kwiatkowski i przedstawicielka Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”- Izabela Paprzycka.
Tutaj kolędowaliśmy wraz z Kwartetem Smyczkowym ANOVA i Basią Włodarską – Fabisiak.
Połączenie skrzypiec, altówki i wiolonczeli z pięknym wokalem wypełniło wnętrze niedużej świątyni,
a muzyka rozgrzała zarówno atmosferę, jak i dość niską temperaturę powietrza.
Ciekawe aranżacje muzyczne autorstwa Macieja Afanasjewa sprawiły, że powszechnie znane kolędy zaistniały ,,na nowo”.
Dało się usłyszeć różne klimaty muzyczne. Trochę jazzu, trochę soulu, a nawet rytmów południowych…
Zespół zachęcał widownię do włączenia się i wspólne śpiewanie, co sprawiło, że koncertowa atmosfera była ciepła i rodzinna.

Na zakończenie koncertów w obu świątyniach artyści otrzymali od Władz Gmin oraz proboszczy drobne upominki, mające przypominać muzykom o tej wizycie w gminach należących do Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka i na szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Zdecydowanie grudniowe koncerty zorganizowane w ramach NOCY KOŚCIOŁÓW koncerty były wyjątkowe. Inne niż te, który odbyły się do tej pory.

Organizatorzy: Związek Międzygminny ,,Puszcza Zielonka”, gminy Kiszkowo i Długa Goślina oraz parafie w Dąbrówce Kościelnej i Długiej Goślinie dziękują za kolędowo spędzony, wspólny wieczór.

 

About the author:

Dodaj komentarz

Back to Top

%d bloggers like this: