„Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki” powstał z inicjatywy Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, został otwarty w 2008 roku.
Specjalnie oznakowana trasa pozwala zarówno turystom zmotoryzowanym, jak i pieszym, dotrzeć do 12 drewnianych kościołów – znakomitych przykładów dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej na terenie sześciu wielkopolskich gmin: Czerwonaka, Kiszkowa, Murowanej Gośliny, Pobiedzisk, Skoków i Swarzędza.
Niemal wszystkie parafie na szlaku powstały w średniowieczu (z fundacji rycerskich, książęcych, bądź duchownych), a obecnie istniejące świątynie wzniesiono pomiędzy XVI a XIX w. (najstarszy, zbudowany w latach 1560-1561 jest kościół w Wierzenicy; a najmłodszy – kościół w Węglewie z 1818 roku).
Każdy z obiektów poszczycić się może unikatowym wystrojem i szeregiem cennych dzieł sztuki. Wymieńmy choć po jednym z nich. Na stropie i ścianach kościoła w Kicinie podziwiać można rokokową polichromię.
W drewnianą ścianę wierzenickiej świątyni wbudowano interesujący nagrobek (filozofa Augusta Cieszkowskiego), którego centralną część stanowią ujęte w marmurowy portal, bogato zdobione drzwi brązowe – najcenniejszy zabytek polskiej romantycznej rzeźby nagrobnej.
W Uzarzewie zachwyca ogromnych rozmiarów szkarłatny baldachim – iluzjonistyczne, XVIII-wieczne malowidło.
W Węglewie, w ołtarzu głównym, wisi datowany na XVI/XVII w. obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w drewnianej, posrebrzanej sukience.
Ściany poświęconej św. Rozalii kaplicy cmentarnej w Sławnie zdobią girlandy barwnych kwiatów – lilii i róż.
Na suficie kościoła w Łagiewnikach Kościelnych umieszczono 10 symbolicznych malowideł, nawiązujących do męczeńskiej śmierci Chrystusa, Odkupienia i Eucharystii.
W Kiszkowie, w niegdysiejszej farze miejskiej, znajduje się słynący cudami obraz Matki Boskiej.
W Raczkowie łaski spływają z XVII-wiecznego krucyfiksu ludowego, otoczonego dzisiaj przez liczne wota.
W Jabłkowie zachwyca ołtarz z zastępem rzeźbionych w drewnie aniołów. W kruchcie świątyni w Rejowcu przechowuje się trzynaście XVII-wiecznych blach trumiennych z namalowanymi herbami szlachty kalwińskiej.
W Skokach jest powstała w 1 poł. XVII w. płyta nagrobna Zofii z Latalskich Reyowej (w kościele spoczywa też Andrzej Rey, mąż Zofii i wnuk poety Mikołaja Reja), a w Długiej Goślinie, kupionej w 1621 roku przez poznańskie benedyktynki, wzrok przykuwa rzeźba Chrystusa Boleściwego.